رئیس پزشک قانونی کشور عنوان کرد:شناسایی مشخصات ژنتیکی آتش نشانان کشور / کیت های بانک ژنتیک کشور محدود است

 

رئیس سازمان پزشکی قانونی از آمادگی این مجموعه برای دریافت مشخصات فعالان آتش نشانی کشور برای بایگانی در بانک ژنتیکی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، احمد شجاعی روز چهارشنبه در سی و سومین همایش فصلی مدیران کل سازمان‌های پزشکی قانونی کشور در سالن مرکز بین المللی رشد قشم، افزود: ثبت مشخصات ژنتیکی نیروهای آتش نشان به عنوان یکی از مشاغل بسیار حادثه خیز در بانک اطلاعاتی ضروری است و آماده ارائه این خدمت هستیم.
وی با اعلام اینکه حوادث سختی همچون شهادت زوار ایرانی در حله عراق و حجاج در منای عربستان، آتش سوزی قطار در مسیر سمنان – مشهد و حادثه تلخ ساختمان پلاسکو نشان داد که باید توجه ویژه ای به حوزه پزشک قانونی شود، گفت: این نهاد پاسخگویی نهایی تشخیص هویت جان باختگان در همه حوادث است و ارائه خدمات مناسب پزشکی قانونی به حمایت بیشتر و همه جانبه مسئولان و خیرین نیاز دارد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان داشت: متاسفانه کیت های بانک ژنتیک کشور به دلیل قیمت بالای آن بسیار محدود است و برای تکمیل بانک ژنتیک باید نیازهای این بانک از جمله خرید کیت در اولویت قرار گیرد.
او از کمبود سردخانه ها در کل کشور هم اظهارنارضایتی کرد و گفت: هم اکنون ۱۰ سردخانه مجهز در کل کشور داریم و درصورت بروز حوادث تلخ همچون وقوع زلزله در کلان شهرها با مشکل مواجه خواهیم شد.
شجاعی ادامه داد: تشخیص هویت سریع افراد، تعداد بالای کشته‌شدگان در حوادث، نبود اطلاعات ژنتیکی افراد و همچنین نبود اثرانگشت حادثه دیدگان در حوادث مختلف، کار فعالان پزشکی قانونی را برای شناسایی اجساد مشکل می کند.
وی در عین حال گفت: با توجه به همه کمبودها توانسته ایم با تلاش خستگی ناپذیر نیروهای پزشکی قانونی وظیفه خود را در حوادث تلخ اتفاق افتاده به نحو قابل قبولی ارائه کنیم.
به گفته رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، انجام کار دقیق، علمی و بدون اشتباه را لازمه کار پزشکی قانونی برشمرد و گفت: با خرید کیت های مورد نیاز بانک ژنتیک کشور و ساخت سردخانه در همه استان ها می توانیم به خدمت بهتر امیدوار شویم.
سی و سومین همایش فصلی مدیران کل سازمان‌های پزشکی قانونی کشور به مدت دو روز ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه با محوریت توجه به جایگاه پزشکی قانونی در موارد بحران، با حضور احمد شجاعی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران، حمید رضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، رئیسان پزشک قانونی استان های مختلف کشور و جمعی از معاونین قوه قضاییه در سالن مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد.

بدون نظر