بندرعباس نیازمند پوست اندازی است

 آفتاب جنوب نیوز:بندرعباس شهری بندری با وجود صنایع درآمدزا صنعتی و گمرکات و بنادر بزرگ تخلیه وبارگیری کالا ازاقصی نقاط دنیاست که این روزها حال و روزش خوب نیست و نیازمند پوست اندازی جدی و اساسی است .

 

نگاهی به گوشه وکنار شهر نشان می دهد که بندرعباس روستایی است که ناخودآگاه هوس شهر شدن به سرش زده بی آنکه ملزوماتش فراهم باشد . خیابان کشی ها وساخت وسازهای بی رویه ، عدم وجود پارکینگ و بافت های فرسوده در شهر و حاشیه نشینی و… مشکلاتی که سالها روی هم انباشته شده و فکر اساسی و درمانی قطعی برایش در نظر گرفته نشده است . هدف از نگارش این یادداشت نشانه گرفتن وانتقاد از شخص یا دستگاه خاصی نیست بلکه هدف انعکاس چهره واقعی شهر و ظرفیتهای زیادی است که نهفته است وباید دستی از آستین همت برآید و کاری بکند کارستان . طی سالهای اخیر شاهد تحولاتی در سطح شهر بوده ایم ؛ تعمیر وبهسازی آسفالت خیابانها و کوچه ها ، نصب تندیس ها و المان های شهری و سنگفرش نمودن بعضی از پیاده روها و افزایش سرانه فضای سبز شهری که در جای خودقابل تقدیر و ستایش است . اما باید بگوییم این اقدامات هنوز کافی نیست و بندرعباس در مقایسه با کلان شهرهایی چون شیراز ، اصفهان و… کم برخوردار بوده وبا توجه به درآمدهای سرشار صنایع بزرگ می توان شهری ساخت آرمان شهر و بی نظیر تا بسیاری از جهانگردان وایرانگردان را به اینجا کشاند و از جاذبه های طبیعی وتاریخی آن چون قلعه های پرتغالی ها و هرمز، جنگلهای حرا و چندل ، غارهای طبیعی و جزایر زیبا وهفت گانه و ده ها اثر تاریخی وباستانی بازدید نمایند و هرمزگان و بندرعباس را به ایرانیان و جهانیان شناسانده شود.

این مهم وقتی میسر می شود که تمامی شهروندان و مدیران در کنار هم وباتفکر “شهر ما خانه ما” برای فرهنگ سازی و آموزش فرهنگ شهروندی تلاش های زیادی نمایند ، ما هنوز اندرخم کوچه اولیم زباله های خانگی تفکیک نمی شود و ساعتها در کوچه وخیابان ها منتظر جمع آوری می ماند ،چهره شهرمان نازیباست و بیلبوردهای عظیم الجثه تبلیغاتی شرکتهای اقتصادی قدرت تنفس را از شهروندان گرفته است .نمای نازیبا ورنگارنگ ساختمانهای قد کشیده به هر تازه واردی دهن کجی می کند و بعضا مجسمه های نصب شده در شهر مفقود می شود و…. اینها دردهای شهری ساحلی و پردرآمدی است که مهاجرت رکن  وشالوده اصلی این شهر نه چندان کوچک است . بیاییم در آستانه سال ۱۴۰۰ افقی زیبا با شهرسازی مدرن وهویت بومی برای شهرمان تعریف کنیم ،این وظیفه تک تک شهروندان به همراه مسئولان دلسوز و متعهدی است که برای خدمت سوگندیادکرده اند وباید تا پایان راه دست از تلاش برندارند. فراموش نکنیم ” نام نیکی گر بماند زآدمی به کزو ماند سرای زرنگار

 

فروغ مسلم زاده – مدیرمسئول

 

 

6 نظر